אסבסט צמנט ואסבסט פריך

מהו אסבסט צמנט?

חומר זה הינו למעשה חומר צמנטי (קרי, מלטומים), בו משולבים סיבים של אסבסט, לרוב מסוג סרפנטין (לבן), בכמות של כ-10% מסך החומר. מחומר זה מכינים מוצרים שונים לבנייה, כדוגמת לוחות וצינורות. היות והסיבים כלואים היטב בתוך מטריצת המלט, אין איסור על בנייה מחומרים אלו, וגם לא על ייבוא שלהם לישראל. עם זאת, הדבר נכון כל עוד אין התפוררות של החומר, ובכל מקרה יש להקפיד על כללי בטיחות מחמירים לשימוש במוצרים העשויים אסבסט צמנט.
כאמור, כשהמוצרים העשויים מחומר זה הינם במצב תקין, לא נשקפת סכנה. אולם כאשר תקינותם נפגמת, הסיבים המזיקים אינם לכודים עוד בפנים, והם משתחררים החוצה ועלולים לגרום נזק ככל גרגירי אסבסט מן המניין.
לפיכך:
  • אין לפגוע בשלמותם של מוצרי אסבסט צמנט – אסור לנסר או לחתוך אותם,לשייף, לקדוח בהם וכן הלאה.
  • כדי לספק הגנה טובה יותר מפני שחרור סיבים במוצרים אלו, אנו ממליצים לצבוע אותם בחומר הכולל דבק, המקנה גם עמידות מפני מים. אין לבצע שיוף או הכנה דומה לצביעה של פני השטח. 
  • אם יש בקרבתם מוצר אסבסט צמנט פגוע, אל תנסו לצבוע אותו או לטפל בו בעצמכם – פנו מיד לחברה המתמחה בתחום או לרשויות, שכן סילוק המפגע דורש ידע, ניסיון וכלים מתאימים.
הטיפול במוצרים פגומים ו/או בהחלפה ובפינוי אסבסט צמנט הינו מורכב, וחייב להיות מבוצע באישורים מתאימים ועל פי כללים מחמירים,ובלוויית בדיקות סביבתיות כקבוע בחוק. זאת על מנת להימנע ככל האפשר משחרור הסיבים לאוויר ולסביבה.

מהו אסבסט פריך?

חומר זה היה נפוץ בארץ בעבר, כשטרם היהידוע על סכנות האסבסט. יצרו ממנו מגוון רב של מוצרים, מחומרי בידוד תעשייתיים ואקוסטיים, דרך מוצרי טקסטיל עמידים לאש, וכלה בחלקים לרכב. כיום הוא אסור לשימוש,ויש לטפל מיידית בסילוקו מכל מקום בו הוא עדיין נמצא.
כשמו כן הוא – אסבסט פריך הוא שם לחומרים שונים המכילים מעל אחוז של אסבסט, שהינם פריכים. כלומר, שהינם מתפוררים והופכים לאבקה בקלות, על ידי הפעלת כוח ידני בלבד. בשל תכונה זו, חומר זה הינו מסוכן באופ ןניכר מאסבסט צמנט – כל מגע קל יכול לשחרר חומרים מסוכנים אל הסביבה. בכל חשש להימצאות אסבסט פריך יש לטפל מיד במפגע!