הריסת בתים

בית הרוס זה לא מה שאתם חושבים אם תשאלו אנשים, האם בית הרוס נחשב בעיניהם לדבר שלילי או לדבר חיובי, סביר להניח שרובם ישייכו בית הרוס לעניין שלילי. כל אחד שואף לראות הכול מתוקן, שלם ואינו שבור, מקולקל או הרוס. אולם, ישנם מצבים בהם יש חובה בהריסת מבנים או בהריסת בתים מסוימים.

מדוע לנו הריסת בתים

קיימות מספר סיבות עיקריות שבשמן פועלים להריסת בתים:
  • הריסת הישן - ישנם בתים, אשר אבד עליהם הקלח, כלומר בתים ישנים ורעועים המטים ליפול ואינם בטיחותיים. בדרך כלל הם מהווים סכנה עבור הדיירים והסביבה. מבנים כאלו עלולים לקרוס ולפגוע בחיי אדם ובבעלי חיים. על כן, חשוב לפנות בתים אלו מן השטח באמצעות הריסה יזומה שלהם.
  • התחדשות - ישנם בתים ישנים או קטנים, וייתכן והדיירים או בעלי עניין אחרים מעוניינים בהריסת מבנים אלו לשם רווח כלכלי. משום שלאחר הריסת בתים אלו, מתוכננים על קרקע זו להיבנות פרויקטים של בנייה או בניינים חדשים וגדולים. דבר זה תורם לשיפור מראה העיר ולהתחדשותה.
  • בנייה לא חוקית - כאשר קיימים בתים אשר נבנו שלא כחוק, הרשויות מוציאות נגד בעלי בתים אלו צווי הריסה, ומשם מלאכת הריסת הבתים או המבנים אינה רחוקה.

שיטות עיקריות של הריסת בתים 

 
  • פיצוץ המבנה - בעזרת שיטה זו הבניין נהרס כליל במהירות רבה. בדרך כלל לא נוהגים להרוס בניינים בצורה זו. נדמה שרק מציבים את גורמי הפיצוץ וניגשים למלאכה, אך לפיצוץ מבנה דרושות תוכניות הריסה מדויקות, כדי למנוע סכנות לפועלי הבניין ולסביבתם כמו למשל: יצירת ענן אבק בסביבה, נפילת חפצים באזור.
  • הריסה באמצעות כלים מתאימים: דחפור, מחפר, פטיש אוויר. שיטה זו מהירה וממוקדת. 
  • פירוק יסודי של המבנה – עבודת ההריסה נעשית בשלבים, ביסודיות ובעדינות מסוימת, מכיוון שבדרך כלל נעשה שימוש חוזר בחלקי הבניין: בצינורות, בפלדה, בלבנים ובחלקים אחרים.
 

העוסקים בהריסת בתים

לא כל אחד יכול לעסוק בהריסת בתים. קיימות חברות קבלניות המתמחות בביצוע 
עבודות בניין ועבודות הריסת מבנים שלמים או רק חלקים מהם. חברות אלו אחראיות על ביצוע פרויקטים שונים בתחום הריסת מבנים ואחרים, ולשם כך הם נעזרים בתוכניות הנדסיות של המבנה ושל העירייה. עיקר עבודתם מתרכזת בהריסת בתים ישנים והפלת קירות מסוימים. לעתים, עלי
הם להמציא פתרונות שונים לבעיות המתעוררות בשטח. בדומה להיתר בנייה, פעולת הריסת מבנים מחייבת את הקבלן באישור ביצוע העבודה מהרשות המקומית. העבודה אינה פשוטה ומלווה בתכנון יסודי ומקצועי של מהנדס בניין בשטח. בסיום מלאכת ההריסה, החברה הקבלנית מחויבת לדאוג לפינוי ולסילוק הפסולת הנוצרת באתר ההריסה, כלומר הם מנקים היטב את השטח.

הריסת בתים - לסיכום

לא בכל יום הורסים מבנה, אך אם זקוקים להריסה חלקית או מלאה שלו, חשוב להזמין אנשי מקצוע אמינים ומקצועיים, בעלי ותק וניסיון רב בתחום. אז בהצלחה.